Internet bude lepší, ak zostaneme ľuďmi

Internet bude lepší, keď si zachováme to, čo z nás robí ľudí – rodinu, priateľstvo, lásku a „človečinu“, ak sa od neho dokážeme odtrhnúť a vrátiť sa späť do skutočnosti a normálnych vzťahov – k skutočným ľuďom a životu.

Deň bezpečnejšieho internetu

Takto vidí budúcnosť internetu väčšina slovenských detí, ktoré sa zapojili do tohoročnej iniciatívy Deň bezpečnejšieho internetu. Hlavnou myšlienkou – „Vytvorme spolu lepší internet“, ktorá znela vo februári takmer po celom svete „infikovala“ Nadácia pre deti Slovenska takmer 3200 detí z celého Slovenska.

Predstavy, ako by mal lepší internet vyzerať, mali rôznu formu – od esejí po výtvarné práce, od fantastických vízií až po úplne jednoduché, praktické zlepšenia. Spoločný je však prekvapivý trend, ktorý bolo počuť takmer v každom detskom „hlase“ – návrat k skutočnému svetu – rozhovorom tvárou v tvár, k futbalu pred panelákom a rodinným výletom do prírody.

„Prečo už nežijeme v dobe našich rodičov a starkých, kde deti namiesto mobilov mali švihadlá, namiesto hry na tablete sa hrávali hry na indiánov a namiesto futbalu na x-boxe sa hrával futbal, kde sa zišli všetky deti z dediny, počet hráčov bol neobmedzený a hralo sa dovtedy, pokiaľ všetci neodpadli od únavy?“ deviatačka z Pruského

„…niekedy aj zabúdate na realitu. Čím viac ste zavesení na internete, tým viac ste separovaní od ľudskej spoločnosti. Aj keď Vám možno napadne, že s ľuďmi predsa komunikujete prostredníctvom rôznych sociálnych sietí, nie je to celkom to isté. Niekedy to, čo napíšeme, by sme nikdy dotyčnej osobe nepovedali rovno do očí. Pri písaní ľudia nevidia mimiku našej tváre či nepočujú tón nášho hlasu a práve preto nemôžu vyčítať ako vážne určitú myšlienku myslíme. Na internete to nie sme skutočne my. Internet nás čiastočne robí inými. Preto vznikajú aj hádky typu: „Ja som to myslel tak, ty si to pochopil inak…“ a celý tento nekonečný kruh. Keď zvážite všetky pre a proti a máte zdravé uvažovanie a vlastnú vôľu, ktorá nepodľahne banálnym lákadlám s blýskavým povrchom, no prázdnym vnútrom, nebude pre vás problém udržať si od internetu odstup, bez toho aby ste obmedzili pozitíva, ktoré ponúka.“ deviatačka z Detvy

namiesto futbalu na x-boxe sa hrával futbal, kde sa zišli všetky deti z dediny

My – súčasná „rodičovská“ generácia – si pamätáme okúzlenie a mágiu prvého odoslaného e-mailu, začiatkov internetu, neuveriteľného spojenia s celým svetom… Možno práve generácia digitálnych domorodcov – detí, ktoré sa rodia do on-line reality zažije opačnú skúsenosť – fascináciu možnosťami skutočného sveta, vzťahov bez emotikonov a dotykov ktoré končia na chladnom skle obrazovky tabletu.