Ako vytvoriť fungujúce pravidlá pre používanie technológií

Zákazy a príkazy nefungujú. Dohoda, dôslednosť a vytrvalosť prinášajú výsledky.

Skúšali ste už niekedy zaviesť doma poriadok v používaní mobilov, konzol, tabletov a iných deťom príťažlivých technológií? Ak práve myškou prechádzate ponad tlačidlo „zobraziť viac“ tak pravdepodobne áno. Prinášame niekoľko rád, ktoré pri troche dôslednosti a vytrvalosti prinesú ovocie.

Praktický step by step návod ako prevziať kontrolu nad technológiami u vás doma.

Každá činnosť, ktorú človek robí by mala rešpektovať jeho telo, jeho možnosti a potreby. Futbalista sa na každom tréningu rozohreje a pripraví si svaly, vypije množstvo tekutín, aby jeho telo dostalo všetko, čo potrebuje. Po tréningu dobre padne masáž. Ani v najvyššej lige sa netrénuje bez prestávky celý deň. Rovnaké je to aj s internetom. Aj jeho používanie, ak má priniesť úžitok, by malo trvať len určitý čas. Malo by sa tiež riadiť zmysluplnými pravidlami, podľa ktorých môžeme jasne povedať čo je „fér a čo je faul“.

  • Prečítajte si spolu pravidlá, ktoré ponúkajú webové portály, hovorte o nich, páčia sa vám, vyhovujú vám?
  • Dohodnite sa na čo bude slúžiť (čo a koľko) internet u vás v rodine a na čo slúžiť nebude. Popíšte aj ako sa budú dohodnuté pravidlá u vás doma prejavovať (ku každému pravidlu zvlášť). Čo budete vidieť, počuť, cítiť, keď sa budú vaše pravidlá dodržiavať? Práve tieto výpovede sú pre deti kľúčové – obsahujú normu s ktorou vedia jednoducho porovnať či sa podľa pravidiel správajú alebo nie. Formulujte pravidlá pozitívne. (Nepoužívajte zápor „nebudem“, „nebudeš“) Žiadne všeobecné výroky, buďte konkrétni!
  • Jednajte spolu ako partneri. Deti potrebujú pravidlá. Potrebujú však aj vedieť, že im ich pomôžete dodržať a ste ochotní sa nimi riadiť. Netvorte pravidlá pre deti, tvorte ich pre všetkých v rodine teda aj pre seba. Ak vaše používanie internetu nemá medze, ťažko budete v detských očiach dôveryhodní, keď ich odrazu budete žiadať od nich.
  • Pravidlá spolu napíšte a prilepte ich na chladničku! Vracajte sa k nim, nenechajte ich upadnúť do zabudnutia!

 

Čo budete vidieť, počuť, cítiť, keď sa budú vaše pravidlá dodržiavať?

  • Často a pravidelne dávajte spätnú väzbu, oceňujte deti, keď sa správajú podľa pravidiel. Zásadne používajte len slovné ocenenia – žiadne cukríky, peniaze, extra hodiny na internete. „Oceňujem, že si dnes vypol počítač načas – podľa dohody.“/ „Bolo zodpovedné, že si si najskôr splnila svoje povinnosti, až potom si si zapla tablet.“ Vyhnite sa hodnotiacim vyjadreniam typu „Ty si úplne hrozný/á, hneď som mohol vedieť, že nie si schopný/á riadiť sa nijakými pravidlami. To sa dalo čakať !“ Takéto výroky pochovajú snahu dieťaťa hneď v zárodku. (Všimnite si, že každé hrubo vyznačené slovo označuje samostatnú „komunikačnú nášľapnú mínu“, ktorá zničí akúkoľvek snahu dieťaťa…a stačia na to dve vety!)
  • Buďte dôslední, nerobte z pravidiel výnimky.
  • Nepoužívajte tresty ani iné sankcie. Dieťa potrebuje vnímať prirodzený dôsledok porušenia pravidiel. Ak bolo na internete pridlho a nestihlo urobiť dohodnuté domáce práce, mali by ho počkať do zajtra, kedy si na ne bude musieť oddeliť z času, ktorý mohlo stráviť online.
  • Neočakávajte zmenu okamžite, ani tie najlepšie pravidlá nefungujú zo dňa na deň. Zavedenie pravidiel je proces. Ak budete vytrvalí, bude prinášať stále očividnejšie výsledky.

 

 

 

Jednajte spolu ako partneri. Deti potrebujú pravidlá. Potrebujú však aj vedieť, že im ich pomôžete dodržať a ste ochotní sa nimi riadiť.