04 / 02

priveľa času na internete

Deti skutočný svet baví, ale Facebook je dostupnejší

Učiť sa používať Internet je rovnako dôležité ako učiť sa chodiť sám pešo do školy. Nedá sa všetko zakazovať, pretože v istom momente sa vám to tak či tak vymkne spod kontroly, keďže so svojím dieťaťom nemôžete tráviť 24 hodín denne. Jednoducho svoje dieťa v tomto prostredí potrebujete postupne naučiť chodiť. A vy sa koniec-koncov môžete veľa nového naučiť spolu s ním.

Téme používania Internetu je v súvislosti s deťmi venovaných množstvo webových stránok a publikácií, ktoré by sa dali charakterizovať ako preventívne, varovné a občas až paniku šíriace. Ale používať Internet nie je pre dieťa o nič nebezpečnejšie ako ísť ráno pešo do školy. Na deti všade striehne nejaké potenciálne nebezpečenstvo, ktoré sa postupne potrebujú naučiť rozoznávať, aby sa mu mohli efektívne brániť.

Ak by ste mali možnosť posielať každé ráno svoje dieťa do školy autom s osobným šoférom, aby ste ho ochránili pred nástrahmi cestnej premávky, využili by ste túto možnosť? Ak áno, do akého veku? Kedy by ste uznali za vhodné učiť ho radšej zodpovednosti pri prechádzaní cesty namiesto prehnanej ochrany?

Svojim deťom celkom prirodzene nezakazujete prechádzať cez cestu, jazdiť na bicykli, či inak sa zapájať do cestnej premávky. Namiesto toho ich do určitého veku držíte za ruku, vysvetľujete im pravidlá, hovoríte o nástrahách, aby ste ich neskôr mohli po prvýkrát pustiť do školy samé.

Učiť sa používať Internet je rovnako dôležité ako učiť sa chodiť sám pešo do školy. Nedá sa všetko zakazovať, pretože v istom momente sa vám to tak či tak vymkne spod kontroly, keďže so svojím dieťaťom nemôžete tráviť 24 hodín denne.

Internet je samozrejme plný nevhodného až nebezpečneho obsahu, ale zakazovaním svoje dieťa neuchránite. Ale najmä – Internet je aj plný užitočného, zábavného a pre súčasný život veľmi dôležitého obsahu a je kľúčovou zručnosťou vedieť ho aktívne v spleti web stránok nájsť.

Jednoducho svoje dieťa v tomto prostredí potrebujete postupne naučiť chodiť. A vy sa koniec-koncov môžete veľa nového naučiť spolu s ním.

Prvou témou tohto portálu je téma Priveľa času na Internete. Skôr, než prepadnete dojmu, že vám dáme návod ako tento čas direktívnymi spôsobmi skrátiť, vás musíme vyviesť omylu. Problém je niekde inde, než sa na prvý pohľad zdá, každopádne má veľa riešení. My sa snažíme hľadať také, ktoré sú založené na partnerskej komunikácii rodič – dieťa, na spojenectve, ktoré spolu so svojím dieťaťom môžete vybudovať.

ČLÁNKY

Strach z internetu, rodičia?

Strach z Internetu? Počuli ste už niekedy o cyberfóbii? Cyberfóbia (z angl. cyberphobia) je iracionálnym strachom, resp. averziou na počítače, či obecnejšie strachom či neschopnosťou adaptovať sa na nové technológie a to v rôznom rozsahu. Možno niektorých z vás prekvapí, že termín sa začal používať už v druhej polovici 80. rokov, čiže vo svete nových … Continued

ZOBRAZ VIAC

Nie je čas ako čas

Koľko času s technológiami dieťa rozvíja? Kde je hranica, za ktorou technológie už škodia a rozvoj osobnosti brzdia?

ZOBRAZ VIAC

Ako vytvoriť fungujúce pravidlá pre používanie technológií

Skúšali ste už niekedy zaviesť doma poriadok v používaní mobilov, konzol, tabletov a iných deťom príťažlivých technológií? Ak práve myškou prechádzate ponad tlačidlo „zobraziť viac“ tak pravdepodobne áno. Prinášame niekoľko rád, ktoré pri troche dôslednosti a vytrvalosti prinesú ovocie.

ZOBRAZ VIAC

Internet bude lepší, ak zostaneme ľuďmi

Internet bude lepší, keď si zachováme to, čo z nás robí ľudí – rodinu, priateľstvo, lásku a „človečinu“, ak sa od neho dokážeme odtrhnúť a vrátiť sa späť do skutočnosti a normálnych vzťahov – k skutočným ľuďom a životu.

ZOBRAZ VIAC